. 


صفحه اصلی     درباره ما     خدمات ما     مطالب و مقالات     پرسش های شما     گالری تصاویر     ارتباط با ماگالری تصاویر

ایمپلنت چیست ؟
کاشت دندان قطعه ای فلزی با طراحی هوشمندانه از جنس تایتانیوم (Titanium) خالص است که داخل تقریبا" مشابه ریشه دندان است که داخل استخوان فک قرار داده می شود. در فک پایین حدود سه ماه و در فک بالا حدود چهار تا شش ماه فرصت داده می شود تا مثل دانه ای که داخل خاک کاشته می شود، تا بدون وارد شدن هرگونه نیرو و جابجایی با استخوان فک یک پارچه گردد و جوش بخورد. (Osseointeg ration) هنگامی که ایمپلنت توسط جراحی داخل فک قرار داده شد ، لثه روی آن بسته و بخیه می شود. پس از زمان مذکور ، در مرحله دوم جراحی که مختصر خواهد بود، روی ایمپلنت باز می شود و قطعه ای به نام اباتمنت ترمیمی (Healing abutment) روی آن پیچ می شود تا زخم لثه ترمیم پیدا کند. پس از یکی دو هفته با استفاده از قطعاتی خاص قالب گیری از ایمپلنت صورت می گیرد و در لابراتوار با انتخاب پایه (Abutment) مناسب که همان نقش دندان تراش خورده را بازی می کند و ایجاد تغییرات لازم بر روی آن کراون (روکش) یا بریچ ساخته می شود.
ایمپلنت برای چه افرادی تجویز می شود؟
1- بیمارانیکه سابقأ از بریج برای جایگزینی دندان از دست رفته و به صورت تراش دندان های مجاور ناحیه بی دندانی استفاده می کردند. امروز هم می توان بریج قرارداد و هم به جای تراش دندانهای مجاور ناحیه بی دندانی از ایمپلنت استفاده نمود.
2- بیمارانی که فاقد دندان پایه در پشت ناحیه بی دندانی هستند و یا ناحیه بی دندانی وسیع است، از پروتز پارسیل که یک پلاک متحرک است و توسط قلاب هایی روی دندان های پایه نگهداری می شود، استفاده می شود. این پلاک سطح وسیعی از مخاط و دندان ها را می پوشاند و طبعأ فضای زبان را محدود می کند. امروزه می توان به جای آن از ایمپلنت استفاده کرد.
3- برای بیمارانی که سابقأ از دست دندان استفاده می کردند.
برای جایگزینی دندان ها دو روش وجود دارد :
a- اوردنچر (Overdenture) : با استفاده از 2 الی 4 ایمپلنت یک پلاک متحرک ساخته می شود. گیر این پلاک توسط ایمپلنت تامین می شود و طبعأ مانع از حرکت بویژه دست دندان فک پایین می شود که عمومأ در اثر تحلیل بیشتر فک حرکت زیادی خواهد داشت. افزایش گیر دست دندان در این روش شبیه دکمه قابلمه ای است.
b- استفاده از حدود 6 ایمپلنت در فک پایین و حدود 8 ایمپلنت در فک بالا برای ساخت دندان های ثابتی که کاملأ به ایمپلنت متکی هستند و فاقد هر گونه حرکتی مثل دندان های طبیعی می باشند.
ایمپلنت برای کدام دسته از بیماران تجویز نمی شود .
1- بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند. (با انجام تست بویژه HbA,c )
2- بیمارانی که سیگاری هستند. (سیگار شکست را بالا می برد ولی مانع تجویز ایمپلنت نیست.)
3- بیمارانی که دارای پوکی استخوان هستند و از داروی بیس فسفانات (bisphosphonate) بیش از سه ماه استفاده می کنند.
4- بیمارانی که دارای مشکلات خونی نظیر لوسمی هستند.
5- بیمارانی که از دوز های بالای اشعه استفاده می کنند.
6- بیماری هایی با علت های ناشناخته و اتوایمون به دلیل استفاده طولانی مدت از داروهای استروئید .
7- بیمارانیکه مشکلات روانی نظیر شیروفرنی، Pararoia ، زوال عقل Presenile dementia و غیره .... دارند.
8- بیمارانی که به صورت مزمن و طولانی مدت از داروها استفاده می کنند.
9- الکلی ها
10- بیمارانی که توقعات بیش از حد و غیر واقعی از نتایج زیبایی ایمپلنت دارند.
ایمپلنت در چه بیمارانی باید با احتیاط انجام شود؟
1- بیماری های کنترل شده که مانع از ترمیم زخم بعد از عمل نمی شود.
2- بیمارانی که تاریخچه تعویض دریچه قلب، بیماری روماتیسم یا مادرزادی قلب که نیاز به پیش دارویی دارند.
3- مصرف داروهای ضد انعقادمثل آسپرین که باید قبل از عمل برای چند روز با نظر پزشک معالج قطع شود.
بطور کلی :
بیمار باید قبل از هرگونه عمل و استفاده از ایمپلنت از جنبه های مختلف توسط دندانپزشک و پزشک معالج مورد بررسی قرار گیرد و در صورت مناسب بودن شرایط جسمی و روانی و همچنین آگاهی بیمار از عوامل موفقیت یا شکست در بیماران فوق اقدام به درمان گردد.
باید توجه داشت ایمپلنت مثل بذری که در زمین کاشته می شود باید آب رسانی خوبی داشته باشد در تمام بیماران فوق گردش خون ناحیه کافی نیست و منجر به شکست می شود.
توجه: اما باید توجه داشت گاهی با وجود مساعد بودن تمامی شرایط بیمار و جراحی خوب در مواردی ایمپلنت نمی گیرد و عمل کاشت ایمپلنت با شکست مواجه می شود.
مراحل ساخت ایمپلنت
استفاده از ایمپلنت به عنوان جایگزین دندان شامل قطعات و خدماتی به شرح زیر می باشد.
قطعات شامل :
1-ایمپلنت که در فک قرارداده می شود .
2- قطعات ویژه قالب گیری و قالب ریزی که با قلب گیری از دندان متفاوت است.
3- قطعاتی که در لابراتوار بر ساخت روکش یا بریج استفاده می شود.
خدمات شامل:
1- جراح که توسط جراحی ایمپلنت را داخل فک قرار می دهد.
2- پروتزیست یا دندانپزشک که کار ساخت دندان را قالب گیری از ایمپلنت آغاز و سر انجام پروتز یا دندان مصنوعی که شامل یک یا چند دندان و یا یک پروتز وسیع است ساخته می شود.
3- لابراتوار که ساخت دندان یا دندان ها در آنجا انجام می شود. توجه :
- بسته به تجربه و تخصص هریک از افراد فوق هزینه ایمپلنت متغیر است.
- بسته به نوع ایمپلنت هزینه درمان متفاوت خواهد بود. (مانند قیمت انواع اتومبیل که بسیار متفاوت است. به همین ترتیب قیمت تابلوهای نقاشی مختلف نیز تفاوت فاحش دارند.)
هزینه ایمپلنت چقدر است ؟
ایمپلنت کیفبت و قیمت های متفاوتی مانند اتومبیل و یا هر وسیله دیگری دارد در اروپا و آمریکا هم ایمپلنت های جدید و نا شناخته و کمتر شناخته بسیاری با قیمت ارزان تولید می شوند. بویژه درکره نیز ایمپلنت های جدید و همینطور ایمپلنت های نسبتأ معروفی تولید می شود. ایمپلنت هایی نیز در سوئد و آلمان و آمریکا وجود دارند که دارای قدمت طولانی و تجربه شده ای هستند و طبعأ قیمت آنها نیز بالا است.
بنابر این بسته به تجربه ، تخصص و غیر هریک از افراد فوق و قیمت ایمپلنت انتخاب شده هزینه درمان توسط پزشک ایمپلنت بسیار متفاوت خواهد بود. غیر از جنبه های اخلاقی یکی از دلایل تبلیغات نا مناسب در مورد استقرار ایمپلنت های ارزان همین مسائل است.
عمر ایمپلنت چقدر است ؟
عمر ایمپلنت وابسته به فاکتور های متعددی می باشد. رعایت بهداشت دهان توسط بیمار ،کیفیت و کمیت استخوان، نوع ایمپلنت و کیفیت درمان پروتزی از دلایل مهم عمر یک ایمپلنت می باشد. قاعدتأ اگر تمامی شرایط مناسب باشد می تواند عمر طولانی مدتی را برای آن متصور بود.
همواره این سوال اساسی مطرح است که دندان سالم و طبیعی شما چند سال عمر کرده و چرا دچار مشکلاتی شده که منجر به کشیدن گردیده است. آیا این اتفاق از بی توجهی شما به سلامت دندان هایتان بوده و یا حوادث دیگری مثل تصادف ، سنگ یا یک ماده سخت غذایی .............. دندان شما را دچار مشکل کرده است و یا ناشی از جنس دندان های شما بوده است و اکنون نیاز به ایمپلنت پیدا کرده اید. بدیهی است تداوم کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت از عوامل مهم هرگونه شکستی می باشد.

بازگشت به صفحه سوالاتمنو

مقالات

Design by khorsandi
Copyright © 2015